Bieżnia rower stacjonarny - na czym ćwiczyć w domu?
Kupując sprzęt cardio musisz mieć pełną świadomość, że odpowiada on w pełni twoim potrzebom i wymaganiom. Dziś w sklepach znajdziesz wiele urządzeń przeznaczonych do ćwiczeń w domu. Postaramy się przedstawić te najpopularniejsze. Wybierając między rowerem treningowym a bieżnią, najpierw zdecyduj: co lubisz najbardziej - bieganie czy pedałowanie?
Która maszyna cardio jest najlepsza do utraty tłuszczu?
Każdy sprzęt cardio spowoduje wydatek kalorii, co doprowadzi do utraty wagi. Pytanie, który z symulatorów zrobi to szybciej i wydajniej. Rower treningowy spali mniej kalorii niż bieżnia, która jest o 20% bardziej energooszczędna przy podobnej intensywności treningu. Przykład: osoba ważąca 60 kg wyda ~330 kcal na 30 minut biegania – jeśli biegnie z prędkością do 8-10 km/h. Przy podobnej intensywności ćwiczeń na rowerze stacjonarnym zużyje ~250 kcal. Jeśli zwiększysz intensywność i przebiegniesz 12 km/h, ~460 kcal. Jeśli pedałujesz intensywniej - ~390 kcal. Różnica nie jest tak duża, ale przy ciągłym treningu w celu pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej może stać się zauważalna. Co najważniejsze - spalanie tłuszczu nie następuje podczas półgodzinnego treningu, ale przy deficycie kalorii. Całkowity dzienny wydatek energetyczny jest tu bardzo ważny. A symulatory pomagają to osiągnąć i przyspieszają proces odchudzania.
Bieżnia a rower treningowy – kryteria porównania
Na bieżni wykorzystuje się więcej mięśni. Na rowerze stacjonarnym trenujesz głównie nogi. Mięśnie pośladków pracują niezbyt wydajnie – gdy noga jest wyprostowana (ruch w dół podczas pedałowania). Bieżnia nie tylko ćwiczy mięśnie nóg. Działa na mięśnie czworogłowe, uda, międzyżebrowe i inne. Możesz skomplikować trening używając małych hantli - wtedy obciążenie otrzymają również mięśnie ramion. Na bieżni obciążenie rozkłada się na całe ciało, dzięki czemu mięśnie rozwijają się bardziej harmonijnie.
Bezpieczeństwo treningu: ochrona pleców i stawów
Podczas ćwiczeń na rowerze stacjonarnym plecy mogą być bardziej obciążone. Mężczyznom nie zaleca się pedałowania w pozycji siedzącej, ponieważ przeciętny trening trwa 40 minut, a to negatywnie wpływa na funkcjonowanie gruczołu krokowego. Długotrwałe siedzenie jest dla wielu niewygodne i bolesne. Rower treningowy nie uszkadza natomiast stawów – w przeciwieństwie do bieżni. Kolana i kostki są obciążone każdym krokiem podczas biegu, więc osoba z problemami w tym obszarze może odczuwać ból. Jest to szczególnie ważne dla osób z nadwagą. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, odpowiedni jest rowerek poziomy z podparciem pleców. Zalecenie dotyczy również osób o dużej wadze. Jeśli chcesz kupić bieżnię, a masz problem ze stawami – wybierz model z amortyzowanym paskiem. Wstrząsy są częściowo amortyzowane przez amortyzatory, które redukują obciążenie.
Do czego służą obciążniki nóg?
W wyniku ciągłego treningu z hantlami i obciążnikami poczujesz się lepiej, zwiększysz swoją wydajność, pozbędziesz się zespołu chronicznego zmęczenia i bezsenności. Hantle i obciążniki mają na celu znaczne zwiększenie obciążenia mięśni podczas różnych aktywności fizycznych. Zwiększenie skuteczności uderzeń w treningach związanych z każdym rodzajem sztuk walki. Mogą być również używane podczas porannego joggingu. W ten sposób intensywnie rozwijają się mięśnie nóg, zwiększa się ogólna wytrzymałość organizmu.
Innym rodzajem treningu, w którym zalecane są obciążenia nóg, jest aerobik. Dzięki tym urządzeniom każde ćwiczenie staje się bardziej techniczne i efektywne, w wyniku czego spalane jest znacznie więcej kalorii. Dodatkowym atutem tych akcesoriów jest dobór wagi. Ponieważ aerobik najczęściej uprawiają kobiety, ciężary do tego sportu nie powinny być większe niż 2 kg. Dla mężczyzn zajmujących się treningiem funkcjonalnym w podnoszeniu ciężarów, ćwiczenia na tych urządzeniach to świetny sposób na zwiększenie masy mięśniowej.