Zdrowie od podstaw - dieta - płaski brzuch - zdrowa linia!

Falafel

10 lutego 2017

Falafel to łatwa w przygotowaniu potrawa z kuchni arabskiej.

Czym konkretnie jest falafel? Są to kuleczki z ciecierzycy, podobne do pulpetów. Zazwyczaj podaje się je z sosem tahini. Danie uchodzi za egzotyczne, ale serwowane jest przez coraz więcej restauracji, nie tylko tych z kuchnią arabską. Lepiej jest jednak postarać się o samodzielne przygotowanie falafli, co na pewno nie jest specjalnie trudne. Czego konkretnie nam będzie potrzeba?

Składniki

Na falafle będziemy potrzebowali szklanki ciecierzycy moczonej przez noc w wodzie, małej cebuli, 4 ząbków czosnku, natki pietruszki, kminku rzymskiego, soli i pieprzu, odrobiny mąki i oleju do smażenia. Sos tahini przygotujemy wykorzystując 100g lekko uprażonych ziaren sezamu, łyżki oleju, ząbku sprasowanego czosnku, pół łyżki miodu, soku z cytryny, odrobiny wody, soli oraz cebuli, pomidorów i sałaty do dekoracji.

Chałwa sezamowa - przysmak z Bałkanów

 

Przygotowanie

Pastę do sosu tahini przygotowujemy poprzez zmiksowanie ziaren sezamu na papkę w robocie kuchennym. Po dodaniu oleju należy ziarna mieszać do świeże warzywa​uzyskania jednolitej konsystencji. Do pasty dodajemy kolejno czosnek, miód, sok z cytryny, wodę i sól do smaku. Całość trzeba mieszać do uzyskania aksamitnej konsystencji, po czym należy sos odstawić.

Przygotowanie samych falafli zaczynamy od połączenia wszystkich składników w misie robota kuchennego. Ciecierzycę trzeba miksować tak długo, aż będzie miała konsystencję piasku. Nie chcemy mieć tutaj papki. Idealny moment zakończenia miksowania to chwila, w której możemy z ciecierzycy uformować kulkę, która się nie rozpadnie. Uformowane kulki przekładamy do miski i wstawiamy do lodówki na pół godziny.

Na patelni rozgrzewamy olej do temperatury około 180 stopni. Wyjęte z lodówki ciasto formujemy w małe kulki i umieszczamy jedna po drugiej na patelni. Smażenie zajmuje około 4-6 minut. Na kulkach będzie dużo tłuszczu, więc najlepiej jest je odkładać na papierowy ręcznik do odsączenia.

Podając falafel z sosem możemy też zaoferować odrobinę przybrania, na przykład liście sałaty z pokrojonymi w ćwiartki pomidorami.

Autor

Massfood

Klinika zdrowego żywienia

Przeczytaj także