Zdrowie od podstaw - dieta - płaski brzuch - zdrowa linia!

Sposób na płaski brzuch

13 lutego 2017

Nasz brzuch to tak naprawdę siedem warstw. Na wierzchu jest skóra, pod nią tkanka podskórna służąca skórze, powięź podskórna, powięź powierzchowna, mięśnie i rozcięgna, powięź poprzeczna oraz otrzewna ścienna. Kiedy pojawia się nam wystający brzuch, jest to efekt większej ilości tkanki tłuszczowej pojawiającej się w tkankach podskórnych i wewnątrz jamy brzucha. Talia staje się szersza, ponieważ powiększają się organy wewnętrzne.

Oponka – piwny brzuch

37% mężczyzn może się pochwalić wystającym brzuchem. Nie jest to jednak tylko męska przypadłość. Panie też na nie cierpią. Oponka pojawia się zazwyczaj pomiędzy 40 i 50 rokiem życia. Nie jest to tłuszcz podskórny, a efekt otłuszczenia narządów wewnętrznych, co można poznać po tym, że taki brzuch jest twardy. Z tym faktem związane były akcje informacyjne u lekarzy, które ogłaszały, że mężczyzna nie powinien mieć więcej niż 94 centymetry w pasie, a kobieta więcej niż 80. Dodatkowe centymetry to tłuszcz trzewny, który stanowi zagrożenie wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, choroby serca i nowotwory, zwłaszcza piersi i prostaty. Przez tłuszcz gorzej pracuje wątroba i trudniej się oddycha.

Zalety tłuszczu

Nie jest oczywiście tak, że tłuszcz ma same wady. Niewielka nadwaga u kobiet może być nawet korzystna, ponieważ podnosi poziom estrogenu, poprawia popęd zdrowe tłuszcze​seksualny i podnosi samopoczucie. Większa masa ciała może być też elementem przeciwdziałającym osteoporozie. W przypadku mężczyzn nie pojawiają się jednak żadne czynniki pozytywne. Tłuszcz to tylko problem.

Walka z oponką

Wzdęcia to zwykle problem związany z chorobami układu pokarmowego. Jeśli nie ma jednak żadnych schorzeń, winny najczęściej jest nieprawidłowy jadłospis zbyt bogaty w sól, posiłki jedzone zbyt szybko i niewielka ilość błonnika w diecie. Istnieje też szereg roślin, których spożycie może powodować wzdęcia. Są to głównie kapusta, fasola i groch. Żeby im zapobiegać, trzeba przede wszystkim ograniczyć przyjmowanie soli, a w jej miejsce wprowadzić zioła wspomagające trawienie, na przykład zwykłą pietruszkę. Do menu należy dołożyć jogurty naturalne, seler naciowy i produkty kiszone.

Skóra na brzuchu prawdopodobnie w wyniku oponki sflaczała. Pomóc może masaż wykonywany we własnym zakresie. Brzuch smarujemy balsamem, a potem ugniatamy i szczypiemy skórę aż do jej lekkiego zaokrąglenia. Po kąpieli można też stosować balsam na brzuch i pośladki.

Autor

Massfood

Klinika zdrowego żywienia

Przeczytaj także